Test telefonu Samsung SGH-D880 Duoz

Noszenie dwóch telefonów w jednej kieszeni nareszcie może odejść do lamusa. Samsung D880 Duoz jest pierwszym telefonem z nowej serii urządzeń wyposażonych w dwa miejsca na karty SIM.

Telefon znajdziemy w niewysokim, podłużnym kartoniku. Nietypowa konstrukcja opakowania może nieco zadziwić. Po usunięciu zabezpieczających nalepek z logiem Samsunga oraz po intuicyjnym uchyleniu górnej pokrywy pudełka naszym oczom ukazuje się jedynie napis ?Telefon na 2 karty SIM? (widocznie inżynierom Samsunga bardzo zależało na tym by skutecznie dotrzeć z tą informacją do użytkowników). Aby dostać się do urządzenia kartonik trzeba otworzyć z boku.

Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz

Do zestawu prócz telefonu załączony jest najpotrzebniejszy osprzęt:

  • bateria,
  • ładowarka,
  • zestaw słuchawkowy,
  • kabel USB,
  • płyta CD ze sterownikami,
  • instrukcja obsługi,
  • gwarancja (24 miesiące).
Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz

D880 jest typowym sliderem o niemałych rozmiarach (104 x 51 x 18.9 mm). Zapewne bezpośredni wpływ na gabaryty telefonu miała dodatkowa antenka, dzięki której obie karty SIM mogą pracować równocześnie. Wygląd telefonu nawiązuje stylistyką do swoich starszych braci z Korei. Rozmieszczenie przycisków klawiatury, a także bocznych klawiszy jest identyczne. Użytkownicy wcześniejszych modeli ze stajni SAMSUNGA nie powinni mieć problemów z zaaklimatyzowaniem się do nowych warunków.

Na przednim panelu na samej górze telefonu znajdziemy głośnik zakryty srebrnym paseczkiem. Dość wielkie gabaryty sprawiają, że wyświetlacz umiejscowiony pośrodku czekoladowej ramki może wydawać się mały. Na szczęście jest to tylko złudzenie. Przekątna obrazu wynosi 2,3 cale (5,84cm). Co w przypadku tego modelu jest wystarczające. Nieco niżej poziomej osi telefonu jest logo producenta oraz klawiatura.

Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz

Dwa klawisze umiejscowione na panelu bocznym służą do łatwej i szybkiej modyfikacji ustawień kart SIM oraz regulacji głośności. Po przeciwnej stronie znajduje się ?spust? aparatu oraz gniazdo, służące do ładowania telefonu, podłączania komputera, telewizora oraz słuchawek. Moim zdaniem zaślepka jest za bardzo delikatna. Poza tym osoby o dużych palcach będą miały spore problemy z otworzeniem portu.

Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz

Tył złożonego telefonu niewiele nam pokazuje. Możemy jedynie przeczytać nazwę producenta oraz adres strony domowej. Cały tylni panel jest pokryty plastikiem, który wizualnie świetnie imituje skórę. Ok. 80% tylnego panelu zajmuje klapka, która przykrywa kartę pamięci, karty SIM oraz baterię.

Samsung SGH-D880 Duoz

Po rozsunięciu telefonu wyłania nam się klawiatura numeryczna. Klawisze są oddalone od siebie o co najmniej 1mm co skutecznie ogranicza przypadkowe naciśnięcia dwóch przycisków jednocześnie. Z tyłu w tej pozycji mamy możliwość spojrzenia na aparat cyfrowy oraz lusterko.

Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz

Po ściągnięciu tylnej klapki odnajdziemy miejsce na baterię, dwie karty SIM i co bardzo nieporęczne... kartę pamięci (microSD). Niestety jest to dość poważne zaniedbane ze strony Samsunga. Umiejscowienie slotu karty pamięci pod baterią utrudnia swobodną wymianę kart. Aby wyjąć kartę pamięci musimy urządzenie wyłączyć a następnie rozłożyć na czynniki pierwsze. Tracimy przez to cenny czas oraz tymczasowo kontakt ze światem. Dodatkowym minusem jest konstrukcja slotu. Naszą kartę pamięci kładziemy na specjalnym plastikowym talerzyku i zaciskami ją małą blaszką. Blaszka niestety nie zawsze chce się zamknąć i trzeba nieźle się napracować, aby przeprowadzenie operacji obyło się bez ofiar. Do kart SIM zostały zastosowane popularne saneczki.

Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz

Wyświetlacz o przekątnej 2,3 cala jest nasycony barwami. Dzięki technologii wykonania TFT możemy również korzystać z niego podczas słonecznego dnia. Niestety, gdy słońce dość intensywnie pada na nasz telefon trzeba sobie pomagać ręką. 262 tys. kolorów oraz 240x320 pikseli to już standard we wszystko mających telefonach. Szkoda, że producent nie wprowadził szerszej palety kolorów - jak zaczyna robić to Nokia. Istnieje możliwość regulacji jasność podświetlania wyświetlacza. Co można wykorzystać do zaoszczędzenia nieco energii. Plastikowa szybka osłaniająca ekran niestety dość szybko się zabrudza tłustymi śladami naszych palców.

Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz

Telefon z jedną kartą SIM

Pomimo że telefon został zaprojektowany do obsługi dwóch kart SIM, to bezproblemowo radzi sobie też z tylko jedną. Urządzenie zachowuje się wtedy jak normalny telefon na jedna kartę SIM ? wyświetlany jest tylko jeden wskaźnik pomiaru zasięgu sieci.

Bawimy się dwiema kartami SIM

Po włączeniu telefonu urządzenie wita nas barwną animacją FunClubu Samsunga. Po czym następuje wykrywanie kart SIM i ich konfigurowanie. Co ciekawe telefon zaraz po włączeniu pyta nam się o konfigurację GPRS. Do wyboru mamy już wszystkich głównych operatorów(Orange, Plus, Era) pracujących w zakresie 900-1800MHz. Następnie użytkownik wskazuje, która karta ma być główną (czyli taką, z której będą wykonywane połączenia wychodzące), nadaje im nazwy, a także może je włączać i wyłączać z poziomu menu. Pierwsze uruchomienie telefonu z nową kartą SIM jest trochę czasochłonne. Na szczęście jest to czynność jednorazowa, mająca jednak niemałe znaczenie dlatego warto temu etapowi poświęcić nieco czasu i koncentracji. Standardowo wykonywać połączenia można jedynie z karty skonfigurowanej jako główna. Z obu kart można odbierać połączenia. Zmiana statusów kart (tak aby można było wykonać połączenie z drugiej, nieaktywnej karty) wymaga chwili czasu. Cała czynność (ponowne uruchomienie telefonu z nową konfiguracją) wykonuje się automatycznie po wciśnięciu specjalnego przycisku z boku obudowy. Na wyświetlaczu w lewym górnym rogu znajduje się miernik sygnału karty SIM wybranej jako główna. Drugi wskaźnik znajduje się tuż pod stanem naładowania baterii. Zaraz nad opisem klawiszy funkcyjnych telefon wyświetla informacje o sieciach, do których udało mu się zalogować. Zawsze wyżej wyświetla nazwę sieci, która została wybrana główną. Wykonywanie rozmów czy wysyłanie wiadomości zawsze odbywa się z głównej karty SIM. Każda przychodząca rozmowa czy wiadomość zostaje opatrzona ikonką karty SIM (co pozwala ustalić przynależność danej rzeczy, zdarzenia do którejś z kart).

Samsung SGH-D880 Duoz

Menu podzielone zostało na dwanaście pozycji. Pierwszą z nich jest spis połączeń służący do sprawdzania kto do nas dzwonił, gdzie my dzwoniliśmy. Wszystko podzielone jest na: połączenia odebrane, nieodebrane i wychodzące. Dodatkowo możemy sprawdzić łączny czas połączeń, koszt oraz zablokować niechciane numery (ciekawa i przydatna opcja).

Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz

Po spisie połączeń jest książka telefoniczna dobrze znana ze starszych modeli. W książce możemy wyszukać dany numer poprzez wygodną wyszukiwarkę. Możemy sortować pozycje według rożnych filtrów. Dodając nową pozycję w książce możemy uzupełnić wpis o imię, nazwisko, nazwę wyświetlaną w książce, dwa numery telefonu, adres e-mail czy notatki.

Odtwarzacz multimedialny ? to trzecia opcja z menu. Jest to odtwarzacz muzyki. Konfigurując odtwarzacz do naszych potrzeb mamy dostęp do funkcji takich jak: tryb powtarzania, losowa kolejność, equalizer gdzie możemy wybrać tym słuchanej muzyki(do wyboru mamy: Classic, Jazz, Rock, Normalny), dźwięk 3D, głośność oraz granie w tle. Muzykę możemy odtwarzacz z karty pamięci jak i pamięci telefonu. Mamy możliwość stworzenia 4 playlist, każdą po 30 utworów. Brakuje w odtwarzaczu przewijania pliku muzycznego co kilka sekund. Słuchawki załączone do zestawu wspaniale oddają efekty dźwiękowe.

Telefon oferuje nam również dostęp do internetu. Łączenie z globalną siecią następuje za pomocą głównej karty SIM. Jeśli tylko telefon wykryje możliwość to łączy się za pomocą EDGE. Standardowa przeglądarka, zainstalowana w telefonie to: OpenWave 6.2.3.3. Przeglądarka prowadzi historię przeglądanych stron, oferuje możliwość usuwania ciasteczek. Oczywiście istnieje możliwość instalacji dowolnej innej przeglądarki korzystającej z technologii JAVA, np.: OperaMini.

W menadżerze wiadomości zarządzamy SMS,MMS oraz E-mail. Ciekawą funkcją jest wiadomość alarmowa. Gdy użytkownik telefonu ma kłopoty wystarczy, że 4 razy naciśnie klawisz głośności, telefon sam wyśle wiadomość z prośbą o pomoc. Przed korzystaniem z tej funkcji należy ją uprzednio skonfigurować podając np. numery na które ma zostać wysłany SMS.

Klient poczty E-mail umożliwia nam odbiór poczty za pomocą protokół POP3 oraz IMAP4. Konfiguracja konta odbywa się za pomocą specjalnego konfiguratora. Standardowo telefon pobiera tylko nagłówki wiadomości. Istnieje również możliwość ściągnięcia całej wiadomości wraz z załącznikiem.

Dostęp do zawartości telefonu oraz karty pamięci umożliwia nam specjalna zakładka w menu nazwana ?Moje pliki?. Fabrycznie w telefonie utworzonych jest 5 katalogów, do których kopiowane są tapety, pliki muzyczne, filmy oraz pliki biurowe. Aby przejść na kartę pamięci należy nacisnąć klawisz ?#?. Istnieje możliwość sprawdzenia stanu zajętości pamięci telefon oraz karty pamięci.

W kalendarzu również nie zaszły znaczące zmiany w stosunku co do starszych modeli. Nadal mamy widok kalendarza dzień po dniu, cały miesiąc czy rok. Maksymalnie możemy w kalendarzu zmieścić 1000 pozycji. O każdym zdarzeniu może nam przypominać wybrany sygnał dźwiękowy.

Samsung SGH-D880 Duoz

Wbudowane radio FM działa tylko z podpiętymi słuchawkami, które pełnią funkcję anteny. Testując tą funkcje urządzenia nie spodziewałem się, że radio będzie ściągać stacje, które w normalnych odbiornikach nie było słychać. Jednak radio nie ustało się bez wad. Gdy radio działa w tle i przewijamy się przez gąszcz menu słychać jak telefon wprowadza zakłócenia, brakuje również RDSa.

Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz

Samsung nie zapomniał też o dziennikarzach i studentach. W telefonie został zainstalowany dyktafon. Nagrany dźwięk i odtworzony na telefonie jest dość czysty, a po przegraniu na komputer wręcz idealny.

Dla komórkowych grafików też znalazła się gratka. Program do obróbki zdjęć. Z poziomu telefonu możemy skalować zdjęcia, zmieniać kolory oraz dodawać ramki.

Java w D880 nie zmieniła się od czasu D600. Nadal na aplikacje napisane w Javie przeznaczone jest tylko 4MB. Standardowo w telefonie gotowych do uruchomienia jest 8 programów. Niestety połowa gier, które producent pokusił się wgrać to wersje demo lub trial.

Kolejną przydatną funkcją jest notatnik. Każda notatka może mieć maksymalnie 1000 znaków. Notatnik doskonale znajduje rozwiązanie jako elektroniczna lista zakupów.

Szczególnie moją uwagę zwrócił kalkulator. Uruchamiając go myślałem, że jest to kolejny kalkulator który nie potrafi więcej niż dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić. Ku mojemu zdziwieniu ten kalkulator posiada nawet funkcje sinus, oraz potrafi obliczać pierwiastki.

Samsung D880 wyposażony w budzik, jest doskonałym narzędziem do porannych pobudek. Możemy ustawić budzik tak, aby obudził nas tylko w poszczególne dni tygodnia wybranym przez nas dźwiękiem.

Jak każdy użytkownik telefonu już od pierwszych minut testu zapragnąłem ustawić własny dźwięk dzwonka. No i tutaj zaczęły się schody. Przejrzałem całe menu i nie spotkałem się opcją dzwonków. Po krótkim zastanowieniu pomyślałem o instrukcji obsługi. Z niej też nie można za wiele wyczytać. Jak zmienić dzwonek ustaliłem dopiero po dłuższej zabawie. Dźwięki ustawiamy tym razem w profilach. W profilach znalazłem też ciekawy profil ?off-line?, który wyłącza obsługę sieci dzięki czemu możemy używać komórki w miejscach gdzie jest to zabronione np. w samolocie, czy w niektórych częściach szpitali.

Jeśli mamy w telefonie kartę pamięci to za pomocą ustawień możemy ustalić, gdzie mają być standardowo zapisywane np. filmy i zdjęcia.

3 megapikselowy aparat robi wrażenie tylko rozdzielczością. Jakość zdjęć jest średnia. Pomimo wyposażenia aparatu w auto focus zdjęcia są nieco rozmazane. Maksymalna rozdzielczość zdjęć wynosi 2048 na 1536 pikseli. Do autoportretów możemy użyć samowyzwalacza. Fotoamatorzy na pewną zachwycą się wieścią, że nasze zdjęcia możemy również robić w sepii czy czarno-bieli, dodawać różnorakie ramki, ustawiać ISO, zmieniać balans bieli. Poniżej zdjęcia zrobione przez opisany aparat.

Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz
Samsung SGH-D880 Duoz Samsung SGH-D880 Duoz

Po 3 megapikselowym aparacie spodziewałem się kamery w rozdzielczości minimum 640 na 480 pikseli. Producent nie podzielił mojego zdania i zaproponował klientom tylko 352 na 288 pikseli. Przy nagrywaniu filmów możemy korzystać z tych samych funkcji co w aparacie.

Zestaw słuchawkowy Samsunga pod względem budowy nie zmienił się od kilku lat. Nadal otrzymujemy słuchawki stereo z pilocikiem, który potrafi tylko odebrać połączenie. Brakuje w nim przydatnej funkcji jaką jest regulacja głośności. Również długość przewodów nie zadowala. O ile odcinek od wtyczki do pilota jest znośny to długość przewodu od pilota do prawej słuchawki jest po prostu za duża. Ten mankament ciągnie się u koreańskiego producenta już od modelu D600.

Samsung SGH-D880 Duoz

Komunikować się z komputerem możemy się za pomocą trybu pamięci masowej. Wtedy telefon zostanie rozpoznany jako dysk wymienny. Gdy w telefonie znajduje się jednocześnie karta pamięci to komputer wykryje dwa dyski wymienne. Razem z telefonem w komplecie znajdziemy płytę ze sterownikami. Oprogramowanie PC Suite 3, które zainstalowałem zaraz po instalacji rozpoczęło aktualizację. Za pomocą programu napiszemy SMSy, połączymy się z internetem, zsynchronizujemy kalendarz oraz zgramy i obrobimy nasze multimedia.

Brak przewodu TV-OUT w zestawie uniemożliwił test wyjścia telewizyjnego. Z menu wyczytałem tylko tyle, że dostępny jest sygnał PAL i NTSC.

Po tygodniowym użytkowaniu Samsunga D880 przyszedł czas na wniosek. Bateria, zdołała się rozładować tylko raz. Na końcu testu telefon nadal miał zapas energii w ok. 50% (i to pomimo że proces formatowania baterii jeszcze się nie skończył). Idea telefonu obsługującego dwie karty SIM jest bardzo dobra, jednak mały niesmak pozostawia możliwość wykonywania rozmów tylko z jednej karty SIM, a zamiana statusów obu kart, choć automatyczna wymaga trochę czasu. Brakuje również obsługi UMTSa. Do większych minusów telefonu należy zaliczyć również niepraktycznie umieszczony slot kart pamięci oraz brak RDSu w radiu. Pozostaje mieć cichą nadzieję, że kolejne modele uchronią się przed tego typu mankamentami.

Komentarze

użytkownikD880
2010-09-08 08:32:40

Zmiana priorytetu simu konieczna jest jedynie przy wysyłaniu/odbieraniu MMS (działa tylko karta główna). Przy połączeniach i sms karta główna jest kartą domyślną, jednak jeżeli chcemy wykonać połączenie lub wysłać sms wystarczy przed operacją nacisnąć przycisk z boku obudowy, który pozwala swobodnie zmieniać kartę z której dzwonimy/wysyłamy. Karta główna pozostaje bez zmian - trzeba o tym pamiętać zawsze, gdy chcemy skorzystać z drugiej karty. Czasochłonna jest jedynie ZMIANA KARTY GŁÓWNEJ - nie jest jednak ona konieczna, a w przypadku, gdy z jednej karty korzystamy dużo częściej wręcz niewskazana.

luska
2010-04-23 13:27:45

nie moge sciagnac programu instalacyjnego do samsunga SGH-D880,cd,ktore posiadam nie instaluje sie dobrze-co mam robic?

Andrzej
2010-01-21 10:22:35

nie wiem, czy wszyscy mają inny telefon... bo mój telefon podobnie jak telefon testującego restartuje się po zmianie piorytetu simu... to źle?

bart23
2010-01-20 16:38:18

Autor artykułu nie ma racji. Możliwe jest dzwonienie i pisanie sms-ów z obu kart sim. Wystarczy wybrać nr z książki telefonicznej a później nacisnąć klawisz wyboru karty sim i zadzwonić... Nie ma potrzeby wyłączania telefonu

wlazik
2009-10-20 20:38:08

Mój telefonik po 9-u miesiącach użytkowania przestał wykonywać wibracji. Czkam na naprawę, oddałem niestety z telefonem gwarancje i ... nie mam terminów a naprawa trwa już dokładnie od 7 września br.

Mądra
2009-10-09 14:53:26

Jest strasznie niewygodny.... klapka się sama rozsuwa i bateria trzyma mi godz przy słuchaniu 10 min piosenek... Lipa!!!!!1

Evm@X
2009-09-28 14:50:20

Booski telefon XD tylko menu zbyt kwadratowe

PIOTR33
2009-06-30 09:54:00

NO NO

posiadaczka
2009-06-09 19:56:21

Nie oceniajcie telefonu po samym opisie bo to debilizm z przykrością muszę stwierdzić..posiadam ten telefon juz około pół roku i jak dla mnie ma wszystko czego chciałam i na czym mi zależało, czyli aparat 3mega a dokladniej chyba 3.18, duzy mily wyświetla

rsms
2009-05-30 18:32:55

na pierszy żut oka wydeje się że to bardzo fajny i dokladny opis.. ale takie zdanie jak to: "Zmiana statusów kart (tak aby można było wykonać połączenie z drugiej, nieaktywnej karty) wymaga chwili czasu. Cała czynność (ponowne uruchomienie telefonu