Test telefonu Motorola RAZR2 V9

Internet

Zainstalowana przeglądarka internetowa jest bardzo rozbudowana. Możemy dostosowywać opcje przeglądania internetu do naszych upodobań. Szkoda tylko, że nie daje sobie rady z wyświetlaniem bardziej rozbudowanych stron. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie sobie alternatywnej przeglądarki np. Opery Mini. Testowałem przeglądanie internetu poprzez EDGE oraz HSDPA na terenie Poznania. Strona główna naszego serwisu przy pomocy EDGE ładowała się ok. 14 sekund. Natomiast połączenie z naszym portalem za pomocą HSDPA trwało ok. jednej sekundy.

Wiadomości

Motorola obsługuje nie tylko wiadomości SMS i MMS ale posiada również klienta email. Konfigurowanie konta jest intuicyjne i nie stwarza żadnych problemów. Problemem może się okazać iTAP ? odpowiednik T9 w Motoroli. Osoby, które korzystały wcześniej z T9 i nie znają iTAPa będą potrzebowały trochę czasu na oswojenie się w nowym środowisku. Na szczęście można tworzyć wiadomości bez pomocy słownika.

Zapewne wiele osób denerwują wiadomości reklamowe wysyłane przez operatorów. V9 posiada filtr antyspamowy, który znakomicie sobie radzi z niechcianymi wiadomościami. Przed odczytaniem telefon nas informuje wielkim napisem ?SPAM? oraz innym dzwonkiem. Brakuje tylko listy blokowanych numerów ? znanej z telefonów Samsunga.

Multimedia

Zasoby telefonu i kart pamięci przeszukamy wyszukiwarką mediów. Wszystkie pliki są posegregowane i umieszczone w specjalnych katalogach. Szkoda, że producent nie zdecydował się umieścić zwykłego managera plików, gdyż wyszukiwarka mediów pozbawia nas przeglądania wszystkich zasobów karty pamięci i pamięci wewnętrznej telefonu.

Odtwarzacz mp3

Motorola podniosła poprzeczkę w odtwarzaczu muzyki. Nie mam tu na myśli już samego sterowania odtwarzaczem za pomocą dotykowego odtwarzacza lecz o jakości i funkcjonalności. Już po włożeniu karty pamięci z utworami muzycznymi telefon zaczyna sobie sortować pliki według gatunków i wykonawców. Gdy tylko może wyświetla zdjęcie albumu wykonawcy z jakiego odtwarza muzykę. Brakuje tutaj equalizera znanego np. z telefonów Sony Ericsson z serii W, ale w zamian mamy wzmocnienie basów. Po włączeniu tej funkcji i dobraniu odpowiedniego wzmocnienia, ze słuchawek płynie czysty i delikatny dźwięk. Dla amatorów dźwięków 3D została opracowana funkcja dźwięku przestrzennego.

Aparat

Zdjęcia w rozdzielczości 1600x1200pikseli są średniej jakości. Znajduje się na nich dość sporo szumu. Ogólnie wyglądają jakby nieco rozciągnięte przez komputer. Znacznie lepiej telefon radzi sobie ze zdjęciami o rozdzielczości 1280x1024 i 640x480. Producent postanowił odejść od efektów np. takich jak ramki. Dzięki zewnętrznemu wyświetlaczowi możemy robić autoportrety.

Motorola RAZR2 V9 Motorola RAZR2 V9 Motorola RAZR2 V9

Kamera

Kamera nie jest mocną stroną tego telefonu. Maksymalna długość filmu może wynosić tylko 3 minuty. Rozdzielczość nagrania to tylko 190x140 pikseli. W ustawieniach kamery możemy ustawić dodatkowy limit, aby film zmieścił się w wiadomości MMS. Wtedy długość nagrania skraca się do 16 sekund.

Motorola RAZR2 V9 Motorola RAZR2 V9
Motorola RAZR2 V9

Dyktafon

Jakość nagrania jest zadowalająca. Nagranie nie posiada szumów. Jedynym mankamentem jest dość ciche nagrywanie osób znajdujących się co najmniej metr od telefonu. Długość nagrania jest ograniczona tylko wolnym miejscem na karcie pamięci lub pamięci wewnętrznej telefonu.

Aplikacje Java

Platforma Java stała się już standardem w funkcjonalności telefonów. W testowanym egzemplarzu odnalazłem 7 aplikacji. Dwie gry: Sudoku i Tetris. Reszta to programy np. do robienia kopii zapasowej oraz czytnik kanałów RSS.

Książka adresowa

Motorola nigdy nie słynęła z prostego menu dlatego nie zdziwiłem się, że książka adresowa znajduje się niemal na jego samym końcu. Za to producent oferuje nam dość rozbudowany spis telefonów. Choć zapisując wpis na karcie SIM możemy podać jedynie numer i nazwę, to prawdziwa frajda rozpoczyna się dopiero zapisując dane osoby do pamięci telefonu. Każdy wpis możemy uzupełnić o imię, nazwisko, przydomek, numer telefonu, typ telefonu (komórka, stacjonarny, pager), email, adres pocztowy, email, urodziny. Każdy rekord w książce może mieć przyporządkowany własny dzwonek, zdjęcie oraz informację czy możliwa jest z daną osobą video rozmowa. Wpisy możemy dzielić na grupy. Wyszukiwać wpisy możemy według różnych filtrów w książce. Przechodzenie pomiędzy grupami jest proste i możliwe przez naciśnięcie klawisza ?*? lub ?#?.

Praca w telefonii 3 generacji

Udało mi się przetestować pracę telefonu w zakresie UMTS/HSDPA. Telefon radzi sobie bardzo dobrze. Strony internetowe ładują się bardzo szybko. Niestety nie udało mi się nawiązać video rozmowy. Nie jest to wina telefonu tylko braku drugiej osoby mogącej odebrać takie połączenie. Wiadome jest tylko, że aby odbyła się video rozmowa i druga strona nas widziała musimy złożyć telefon i mieć przy sobie zestaw słuchawkowy.

Mamy również możliwość włączenia trybu offline. Telefon przestaje łączyć się z siecią co pozwala nam na używanie telefonu w samolocie lub szpitalu.

Synchronizacja z komputerem

Telefon wyposażony został w SyncML. Dla biznesmenów jest to bardzo dobra wiadomość. Łatwo i szybko zsynchronizują swój telefon z komputerem. Niestety nie miałem okazji skorzystać z tej opcji. W otrzymanym zestawie do testów omyłkowo zabrakło kabla do komunikacji z komputerem. Ucieszyła mnie też funkcja prostej aktualizacji oprogramowania. Bardzo dobry pomysł zasługujący na pochwałę.

Podsumowanie

Profesjonalizm, szybkość i elegancja ? z pewnością te 3 słowa w pełni opisują Motorolę RAZR2 V9. Telefon pełen zalet, ale również nie pozbawiony wad. Dwa potężne wyświetlacze mocno osłabiają baterię. Podczas 10 dniowego testu sięgałem po ładowarkę aż 4 razy! Oceniając telefon w skali 1-10 oceniam ten model na mocną 8.

Plusy

  • częściowo dotykowy jeden z wyświetlaczy,
  • filtr antyspamowy dla wiadomości SMS,
  • możliwość aktualizacji oprogramowania,
  • dobry odtwarzacz mp3,
  • donośny głośnik,
  • elegancki wygląd,
  • UMTS,
  • tryb offline.

Minusy

  • duże zapotrzebowanie telefonu na energię,
  • trudne wyjmowanie kart pamięci,
  • niefunkcjonalny budzik,
  • brak managera plików.

Komentarze

lolo14
2009-01-01 19:20:19

mam ten kom.ogolnie swietny jeden minus w nim tak naprawde to to ze jest dosc "dlugi" z ta klapka... a cena jest od ok.800-do 1080zl (nieuzywana!)ale ja dostalem ja za darmo bo jestem w Orange na abonament :P:)

Ewelina xD
2008-12-13 18:07:10

za ile jest ten fon

camel
2008-12-06 08:35:08

świetny telefon, nawet bateria bardzo dobra u mnie około 5 dni, to juz moja 3 v-ka i tak pozostanie

ola
2008-12-03 19:52:05

ładny . . . ale nie jestem przekonana do motOroli . . ;/

kleo
2008-11-27 08:26:53

ten tel ma wszystko w sobie ... suszarke zmywarke sokowirówke... a ten model jest leprzy od poprzednich bo ma piecyk gazowy i mozna nawet wtsyłac sms_y :)

ela
2008-11-25 13:14:27

do bani ta mota mialam 3 dni i sie zje... i tyle...

Smith
2008-11-09 01:19:46

Wie ktoś może czy ten model posiada akcelerator 3D? Bo wiem, ze w motkach tego brakuje ale podobno włości coś już nad tym kombinowali...