Jak przyspieszyć ładowanie telefonu
Czy to nowy telefon czy to stary - zawsze generuje ten sam problem. W pewnym, najmniej oczekiwanym momencie zawoła o... kabelek do ładowania! Przedstawiamy kilka sposobów by robił nam to jak najrzadziej, a ładował się szybciej!
Przed wyjściem z domu woła o ładowanie. Podczas podróży autobusem, pobycie w pracy, szkole czy uczelni zawsze towarzyszy nam kabelek do ładowania? Zmora dzisiejszych urządzeń. Mimo pokaźnych baterii, ciągle im mało energii... Można powiedzieć nawet, że są wiecznie głodne, a my nie nadążamy im przekazywać pokarmu. Ale są sposoby by spróbować, może nie wyeliminować problemu ładowania urządzeń, ale chociaż wydłużenia ich pracy na baterii lub przyspieszenia ładowania.
Ładowarka od kolegi wolno ładuje
Nasza ładowarka się zgubiła, a kolega pożyczył nam swoją? Znane. Musisz wiedzieć, że ładowarka ładowarce nie równa. Kiedyś każdy producent, a nawet konkretne modele telefonów miały indywidualne gniazda ładowania. Nie było możliwości podłączenia innej ładowarki, co sprawiało, że praktycznie podłączano ładowarki zaprojektowane pod konkretne telefony. Ich współpraca była owocna i ładowanie odbywało się i optymalnie i szybko.
Dziś, za sprawą standardów, każdą ładowarkę możemy podpiąć do każdego urządzenia bo mają te same gniazdo. W efekcie, okazuje się, że ładowarka mimo współpracy na płaszczyźnie gniazd nie jest generuje napięcia i natężenia prądu optymalnego dla naszego urządzenia. Skutkiem takiej sytuacji jest albo przegrzewanie urządzenia (co może skutkować uszkodzeniem) lub wolniejszym ładowaniem (zbyt mała ilość energii jest dostarczana w tej samej jednostce czasu).
Dlatego też szalenie ważne jest jaki sprzęt podłączamy do naszego telefonu. Najlepiej jest sprawdzić w dokumentacji urządzenia parametry ładowania i korzystać z zestawowego osprzętu lub o zgodnych parametrach.
Funkcja szybkiego ładowania w telefonie
Nowe telefony są wyposażane w nowe funkcjonalności typu obsługa szybkiego ładowania (quick charge, warp charge). By szybkie ładowanie mogło być wykorzystane musimy zaopatrzyć się w ładowarkę do... jakżeby inaczej szybkiego ładowania. Ładowarka ta ładuje odpowiednio wyższym napięciem. Ważne jest, by ładowarka do szybkiego ładowania była zgodna z naszym telefonem (patrz punkt wyżej).
Ładowanie z komputera, laptopa
Telefon ładujący się przez port USB komputera
Niejednokrotnie ładujemy nasze urządzenia kablem USB z komputera czy innego urządzenia posiadającego port USB do np. obsługi pendrivea (np. tuner satelitarny, telewizor). Tego typu metody o ile ratują nam niejednokrotnie życie to posiadają pewne ograniczenia. Porty USB z urządzeń RTV i komputerów posiadają stałe napięcie 5V i są ograniczone prądowo. Co w rezultacie kończy się bardzo wolnym ładowaniem naszego urządzenia.
Nie tylko ładowarka, ale i programy
Problemem częstego lub długiego ładowania jest nie tylko sama ładowarka, ale i my sami. Mnogość otwartych aplikacji, z których po prostu nie korzystamy. Tak! Wyłączmy niepotrzebne aplikacje. Mimo, że na nie patrzymy, one są ciągle włączone i korzystają z zasobów urządzenia absorbując jego energię. To tak jakby nalewać wodę do szklanki, z której aktualnie pijemy. Zapełni się później, niż gdyby z niej nie pić.
Wifi, Bluetooth
Programy obciążają nasz telefon. Już wiemy, włączone Wi-Fi i Bluetooth także. Jeśli zależy nam na szybkim ładowaniu telefonu oraz jego pracy po odłączeniu to korzystajmy z Wi-Fi i Bluetooth z głową. Nie potrzebujemy - wyłączamy. Złota zasada, która pomaga znacznie wydłużyć pracę na jednym ładowaniu i skrócić czas ładowania.
Telefon się ładuje, nie dotykaj go!
Jeśli telefon aktualnie "wisi" na ładowarce, zostawmy go w spokoju. Uznajmy, że śpi i musi odpocząć. Korzystanie z telefonu podczas ładowania sprawia, że część energii, która do niego weszła właśnie wyszła m.in. na pokazanie nam godziny czy np. wyświetlenie filmu na YT.
Tryb samolotowy, tryb oszczędzania energii i wyłączenie telefonu
Włączenie trybu samolotowego przyspiesza ładowanie telefonu
Szalone, ale skuteczne! Ładujesz telefon, masz kilka minut do wyjścia? Włączy tryb samolotowy. Telefon przestanie korzystać z sieci komórkowej. Gdy wyłączysz Bluetooth, Wi-Fi, inne niepotrzebne usługi albo jeszcze lepiej wyłączysz telefon całość dostarczonej energii zostanie w baterii. 100% naładowania zostanie osiągnięty szybciej niż myślisz.
A co jeśli zabraknie nam energii w trasie? Warto spróbować pomyśleć o powerbanku. Tanie i dobre powerbanki naprawdę istnieją - zobacz!
Dodaj komentarz