Test telefonu Samsung SGH-D600e

Samsung SGH-D600e - mały przyjaciel biznesmena. Samsung SGH-D600e stanowi ciekawy kąsek dla osób pracujących za biurkiem. Testowany egzemplarz posiadał oprogramowanie operatora Orange, co oznacza, że został wyposażony w Orange Menu. Poniższy test dotyczy również modelu D600(bez litery "e"). Różnica między tymi modelami jest tylko taka, że model D600e posiada EDGE.

Skład zestawu:

 • telefon,
 • bateria,
 • ładowarka,
 • zestaw słuchawkowy,
 • skórzana smycz,
 • kabel USB,
 • płyta CD z oprogramowaniem,
 • instrukcja obsługi, gwarancja i broszury Orange.
Samsung SGH-D600e

Wygląd zewnętrzny

D600 jest następcą D500 więc rzeczą oczywistą jest, że Samsung zastosował tutaj obudowę typu slider. Nie zmienia to jednak faktu, że wygląd telefonu cieszy oko. Na przednim panelu na samej górze znajduje się pięknie ozdobiony otwór głośnika. Nieco niżej znajdziemy dość duży wyświetlacz. Tuż pod ekranem została umiejscowiona metalowa blaszka z logo producenta i klawiatura. Z lewej strony znajduje się lewy głośnik, przycisk do regulacji głośności i poruszania się po menu oraz gniazdo kart micro sd/trans-flash. Z prawej strony znajduje się prawy głośnik, gniazdo zestawu słuchawkowego i spust aparatu. Tylny panel posiada mały zaczep dla smyczy, flesz i obiektyw aparatu, małe lusterko oraz baterię. Został wykonany z gumo-plastiku dzięki czemu telefon dobrze leży w dłoni.

Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e

Po rozsunięciu telefonu ukazuje nam się klawiatura numeryczna z wielkimi klawiszami ozdobionymi ciekawą czcionką. Niestety minusem całej obudowy jest podatność na ślady palców. Ślady widoczne są począwszy od wyświetlacza, na baterii kończąc.

Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e

Wyświetlacz

Ekran w D600e posiada bardzo dużą rozdzielczość(240x320px) przez co wyświetlany obraz jest bardzo czytelny i nie posiada kanciastych krawędzi. Obraz charakteryzuje się bardzo pięknymi i głębokimi kolorami co jest zasługą możliwością wyświetlania 262 tysięcy kolorów oraz dużego kontrastu.

Samsung SGH-D600e

Menu

Telefon został wyposażony dodatkowo w Orange Menu, ale o tym w troszeczkę później. Standardowe menu zostało podzielone na 9 działów:

 • historia połączeń,
 • książka adresowa,
 • ustawienia,
 • aparat,
 • wiadomości,
 • Orange World (Wap),
 • dodatki,
 • album,
 • kalendarz.
Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e

Historia połączeń

W tym menu znajdują się odebrane, wykonane i nieodebrane połączenia.

Książka adresowa

W niej znajdują się nasze wszystkie numery telefonów. Pomieści ona 1000 pozycji + karta SIM. Do każdej pozycji możemy dopisać imię i nazwisko, 3 numery telefonów, faks, adres e-mail, ID, dzwonek, krótką notatkę, dzwonek i obrazek wyświetlający się podczas połączeń. Największym minusem jest brak możliwości edycji wpisu. Gdy zechcemy dokonać jakiejś korekty niestety będziemy zmuszeni usunąć kontakt i dodać na nowo.

Ustawienia

To menu odpowiada za ustawienia telefonu, m.in dzwonki, datę i godzinę, ustawienia wyświetlacza, bluetooth, stan pamięci.

Wiadomości

Jak przystało na telefon biznesowy został on wyposażony prócz wiadomości SMS i MMS w elektroniczną pocztę.

Wiadomości możemy pisać z pomocą polskiego słownika T9 lub bez. Dodawać zdjęcia, filmy, uśmieszki.

Dodatki

Po przez te menu mamy dostęp do odtwarzacza MP3, dyktafonu, edytora obrazów, aplikacji JAVA, alarmów, kalkulatora, przelicznika, czasomierza, stopera i stopera.

Album

W albumie znajdują się nasze wszystkie obrazy, filmy, utwory muzyczne, dźwięki, pliki pdf i inne.

Kalendarz

Kalendarz możemy przeglądać po przez widok miesiąca, tygodnia i dnia. Do każdego rekordu w kalendarzu może towarzyszyć alarm.

Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e

Dyktafon

Nagrywaną notatkę głosową możemy wielokrotnie przerywać i wznawiać. Nagrywany dźwięk po zgraniu na komputer jest w dość dobrej jakości. Niestety mikrofon nie jest dość czuły i nie łapie dźwięków z większej odległości.

Odtwarzacz MP3

Telefon został wyposażony w dźwięk stereo, dlatego grana muzyka sprawia pozytywne wrażenia. W odtwarzaczu możemy budować swoje listy odtwarzania. Głośność granej muzyki zmieniamy za pomocą bocznego przycisku. Do dyspozycji użytkownika zostały oddane dodatkowo 2 wizualizację oraz equalizer, który niestety posiada sztywno nałożone style muzyczne( m.in. jazz, rock, normal). Odtwarzacz prócz plusów posiada również minus, które nieco mnie nie zadowolił, mianowicie brak minimalizacji i grania w otoczeniu. Prócz głównych głośników muzykę można na zestawie słuchawkowym dołączonym do zestawu.

Samsung SGH-D600e

Aplikacje JAVA

Telefon obsługuje aplikacje JAVA niestety nie w trójwymiarze. Standardowo w telefonie jest zainstalowane kilka gier. Nowych gier niestety nie wgramy dołączonym oprogramowaniem. Grać możemy za pomocą klawisza nawigacyjnego jak i za pomocą klawiatury numerycznej.

Aparat i kamera

Za te funkcje telefonu Samsung dostaje ode mnie wielką pochwałę. Aparat 2MP i filmy w rozdzielczości CIF są bardzo dobrej jakości. Dostęp do aparatu i kamery mamy za pomocą 2 sposobów:

 1. Poprzez menu telefonu i Orange Menu,
 2. Poprzez długie naciśniecie spustu aparatu.

Do dyspozycji użytkownika Samsung oddał możliwość robienia zdjęć w różnych rozdzielczościach, sepii, czarno-bieli, negatywów itp. Wbudowany wyzwalacz sprzyja robieniom autoportretów. A flesz robieniom zdjęć przy słabszym oświetleniu. Filmy podobnie jak zdjęcia możemy nagrywać w sepii czy czarno-bieli, różnych rozdzielczościach i przy użyciu fleszu. Filmy możemy wielokrotnie zatrzymywać i wznawiać. Filmy w trybie normalnym możemy nagrywać aż do zapełnienia pamięci telefonu. Natomiast w trybie MMS w rozdzielczości QCIF i mniejszej. Aparatowi i kamerze towarzyszy 2x ZOOM, możliwość doboru ISO. Zdjęcia możemy bezpośrednio za pomocą kabla USB, Bluetooth przesłać do drukarki.

Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e Samsung SGH-D600e

Pliki biurowe

Ta funkcja mnie najbardziej zaciekawiła. Obsługa plików pdf, xls, ppt czy innych plików z MS OFFICE. Telefon bardzo dobrze sobie radzi z mniejszymi plikami. Z większymi ma zauważalne problemy. Na szczęście rzetelnie o tym informuje, że nie mógł załadować całego pliku i zawartość dokumentu może zostać nieco obcięta. Pliki można również obejrzeć na telewizorze, ale o tym za chwilę.

Bluetooth

Telefon posiada moduł Bluetooth, za pomocą, którego możemy się komunikować z innymi telefonami, komputerem czy drukarką.

Wyjście TV

Z zaciekawieniem przystępowałem do testowania tej funkcji. W zestawie otrzymałem kabel, który z jednej strony został zakończony gniazdem takim samym jak zestaw słuchawkowy, a z drugiej 3 wtyczkami typu cinch. Zaraz po podłączeniu kabla do telefonu obraz znika z wyświetlacza i pojawia się na telewizorze. Z poziomu telewizora możemy zarządzać całym telefonem. Ale wiadomo, że ta funkcja została głównie zaprojektowana do przeglądania plików biurowych, filmów czy zdjęć. Minusem nie tylko dla wyjścia TV ale dla całego telefonu jest brak możliwości rozciągnięcia zdjęć na cały ekran, co w przypadku filmów czy plików zostało zaaplikowane.

Komunikacja z komputerem

Do komunikacji wykorzystywałem załączony w zestawie kabel USB i oprogramowania dostarczonego przez producenta. Komunikacja z telefonem nie sprawiała problemu. Telefon po podłączeniu do komputera doładowywał swoją baterię.

Dzięki połączeniu z komputerem mamy możliwość:

 • edycji książki adresowej,
 • przeglądania zawartości katalogów, wysyłaniu i ściąganiu plików z/do telefonu,
 • możliwości edycji plików muzycznych i dźwiękowych,
 • użycia telefonu jako modem do internetu.

Orange Menu

Orange Menu to pewnie dla wielu ciężki kawałek chleba. Na przekór wszystkim tym razem Orange pokazał swoją klasę i owe menu nie szkodzi użytkownikowi. Menu nie blokuje, ani nie spowalnia działania funkcji. Oto co znajdziemy w Orange Menu:

 • menu dotyczące połączeń(wykonane, nie odebrane, odebrane i historie połączeń),
 • menu dotyczące wiadomości(skrót do nowej wiadomości SMS, MMS, nieprzeczytanych wiadomości i e-maili),
 • menu dotyczące kalendarza,
 • menu dotyczące aparatu i kamery oraz galerii,
 • menu dotyczące Orange World.
Samsung SGH-D600e

Bateria

Telefony marki Samsung są znane z tendencji do sporej konsumpcji energii elektrycznej. Dlatego akumulator o pojemności nieco większej niż 800 mAh jest moim zdaniem zbyt mały. Telefon podczas testu z wykorzystaniem odtwarzacza MP3 wytrzymywał zaledwie 1 dzień. Okres bez wykorzystywania odtwarzacza MP3 wyniósł ok. 3 dni. Warto wspomnieć, że w przypadku niskiego stanu prądu w baterii telefon wyłącza sporą część multimedialnych funkcji i zmniejsza intensywność podświetlania.

Podsumowanie

Samsung D600e jest na pewno udaną pozycją w ofercie Samsunga. Z wielką satysfakcją mogę stwierdzić, że można go porównywać do Sony Ericssona K750. Plusów jest bardzo wiele, największymi na pewno są:

 • dobry aparat i kamera,
 • znakomity wyświetlacz,
 • spora pojemność - 80Mb,
 • dźwięk stereo i 3D.

Do minusów możemy zaliczyć:

 • słaba bateria,
 • brak pracy odtwarzacza MP3 w tle,
 • podatność na tłuste ślady na obudowie,
 • brak możliwości edycji kontaktów w książce telefonicznej.

Komentarze

Ja. :)
2010-01-21 20:54:42

Mam SHG - D600e od 3 lat i jestem bardzo zadowolona. Jest elegancko wykonany i bardzo dobrze `leży` w dłoni. :) Robi dobre zdjęcia, jednak ma 2 wady. :P Pierwszą jest to, że mimo zainstalowania sterowników, Samsung PC Studio itp. nie da się go w żaden spo

Andy
2009-11-02 14:18:37

Mam D 600 E cztery lata i jestem zadowolony. Ale ma i wady: Szybko porysował się mi ekran-wyswietlacz. Bateria wytrzymuje 3 dni pzry sporadycznym korzystaniu Nie można Przez USB wejść do pamięci telefonu tylko na kartę. To jest b.irytujące bo każde zdj

<Mecenas>
2009-07-19 19:37:24

dobry i wytrzymały telefonik jakiego używam na codzień

krystian
2009-05-31 10:15:42

mam samsungaD600E jest bardzo dobry funkcjonalny jak narazie nic mi się nie zepsuło tylko oprogramowanie nie chce działać nie wiem czemu może ktoś mi pomoże??

znana
2008-08-08 13:17:05

wlasnie mam samsungaD600E ja rowniez z niego jestem zadowolona a najlepiej ze nie trzeba blokowac klawiatury bo to samo sie robi tyklo trzeba pamietac ze kazdy tel ma wady niestety nikomu sie nie dogodzi w zyciu

Dodaj komentarzReklama

Smartwatche i Smartbandy - zobacz na Ceneo.pl

Jaki ściągacz izolacji wybrać


Xiaomi Mi Smart Band 4 testRecenzjaXiaomi Mi Smart Band 4
2004-2020 votel.pl, Design XDK Studio
Kopiowanie treści bez zgody redakcji zabronione!

Uwaga: Ta strona wykorzystuje cookie!
Nasz serwis dla prawidłowej pracy wykorzystuje ciasteczka (cookies). Dzięki nim treść wyświetlana przez serwis Votel.pl jest dopasowywana do Państwa potrzeb. W przypadku korzystania z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Jeśli akceptujesz politykę cookies na naszej stronie kliknij zamknij okno powiadomienia.

Cześć, poinformuj innych znajomych o tym co przed chwilą się dowiedziałeś!
Polub nas na FB lub udostępnij artykuł!
Marta!